Sale SS-60-3-035 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Arctic Granite
30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Arctic Granite
  • Only 2 in Stock
  • Free Shipping!
  • Brand: Swan
  • Model # SS-60-3-035
Make a Selection
  • SS-60-3-091 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Barley Barley
  • SS-60-3-018 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Bisque Bisque
  • SS-60-3-037 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Bone Bone
  • SS-60-3-126 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Cloud Bone Cloud Bone
  • SS-60-3-121 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Glacier Glacier
  • SS-60-3-130 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Ice Ice
  • SS-60-3-072 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Pebble Pebble
  • SS-60-3-122 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in Prairie Prairie
  • SS-60-3-010 30-in D x 60-in W x 60-in H Solid Surface Bathtub Wall Kit in White White
Qty
Share by Email Add to Houzz Tweet Pin This Share
  • Swan Part-ID: SS00603.035
  • Reinforced solid surface means color and texture run all the way through and cannot wear away
  • Fits 30-in x 60-in tub area or smaller
  • Kit includes a single back panel, two side panels and two corner molding strips.
  • Ideal for both remodeling projects and new construction
  • Will not mildew, no grout to clean
  • Heat resistant - walls can handle steamer units
Guides & Documents Spec Sheet
Installation Sheet
Brand Swan
Product Type Alcove
Color Arctic Granite
Width (in) 60
Length (in) 30
Height (in) 60
Material Solid Surface
Color/Finish Family Whites
Weight (lb) 205
Stock Status In Stock
Front to Back Dimension (in) 29 to 33
Left To Right Dimension (in) 59 to 61
Write a review
Please login or register to review
Tags: SS00603.035, 60 in, 60 inch, 60", Bathtub Wall, Bath Tub Wall, Unit, Kit, 043-4127 , SS-60-3-035